Vysněný blogový server?

9. ledna 2013 v 9:00 | gms |  K zamyšlení
Lidé o mě říkají, že jsem někdy až příliš zamýšlející se tvor nad většinou banálními věcmi. Následující myšlenka mi ale v hlavě hlodá už nějaký ten pátek, a rád bych se s vámi o ní podělil zde na blogosvětě a rád bych znal vaše názory.
Kdysi (někdy loni o prázdninách :D) jsem měl plán vytvořit program, díky kterému by si mohl kdokoliv vytvořit vlastní webové stránky podle svých představ tak, že by nebylo potřeba znalostí různých kódů a kódování. Bohužel jsem neměl čas program napsat a zrealizovat. Pak mi došlo, že něco podobného už vlastně existuje a navíc v online formě - není k tomu potřeba žádný speciální program. Ano, tušíte správně, je to blogování.
Ale hlavní myšlenku mi vnukly až poslední dny zde na blogu. Nyní bych rád popsal svůj vysněný blogový server a popřemýšlel nad jednotlivými aspekty:


1) Administrace
Administrace na vysněném blogu je moderní. Jednak z důvodu toho, že si každý bloger nastaví vlastní vzhled a položky, které chce vidět hned po přihlášení. Administraci blogu si volí sám ze dvou možností - buď základní, nebo pokročilou. Základní obsahuje základní nastavení, přdnastavený layout, ve kterém by pouze změnil obrázky, případně barvy. Pokročilou administrací by už mohl měnit téměř vše. Od velikostí, umístění, přes vestavěné rámce v článcích, které by si vytvářel v administraci, až po čisté skriptování a psaní kódu pomocí stylů css. Nechyběla by samozřejmě speciání offline verze programu, který by se automaticky synchronizoval s daným blogem, takže uživatel by mohl nejen psát články offline, ale také nastavovat blog. Úpravy by se samozřejmě projevili až po synchronizaci.
Pokud by si někdo nevěděl s něčím rady, byly by na youtube podrobná videa, jak a co se nastavuje, popřípadě by nějaký administrátor byl přítomen pro případné dotazy.
Administrace jednoho blogu více uživateli majících různou adresu blogu by byla samozřejmě k dispozici, stejně tak převedení blogu na jinou adresu.

2) Převedení starého blogu
Mnoho lidí si nechce zakládat nový blog, když už má ten starý zavedený nějakou dobu. Ale ani to by nebylo překážkou, jelikož by na požádání a se souhlasem autora byly všechny články ze starého blogu zkopírovány a přesunuty na nový blog, společně s obrázky, odkazy a daty vydání, popřípadě i s komentáři a hodnocením článků.

3) Reklamy, placený účet
Reklamu by si každý na blogu nastavil tak, jak by potřeboval. Od barevného ladění, přes velikost nebo umístění. Pokud by reklamy na blogu nechtěl mít, musel by si za to zaplatit. Stejně tak za místo, které by na blogu měl. K dispozici by měl, dejme tomu, například 1GB prostoru pro obrázky a případné menší přílohy, a pokud by chtěl více místa, musel by za každý další Giga zaplatit nějakou paušální sumu.

4) Zisk vysněného blogu
Veškerý zisk, který by plynul z reklam nebo paušálních plateb od blogerů za místo nebo za odstranění reklamy, by se rozděloval jednak pro investice do technologií (zvětšení základního volného místa, častější záloha blogů,...), jednak pro výhry ze soutěží, které by byly pravidelně pořádány, a jednak pro autory, kteří by to celé měli na starosti.

5) I bloger může vydělávat
Můj vysněný blog by také nabízel možnost vydělávání samotným blogerům. Pokud by nějaký bloger chtěl, mohl by si na svůj blog dát speciální reklamu navíc, ze které by zisk šel přímo jemu, v závislosti na návštěvnosti a počtu kliknutí.
A nebo by nabízel ve speciální kategorii seznam všech, kteří by byli ochotni za propagaci nějakého produktu zaplatit. Byla by dána přesná kategorie a ostatní požadavky (návštěvnot, kvalita blogu,...) a samozřejmě výše odměny.
Vydělané peníze by mohl buď investovat do svého blogu (zvětšení místa například), nebo si je nechat po určité částce vyplatit.

6) Bepečnost
Automatický bot by postupně projížděl jednotlivé blogy a zjišťoval, jestli je blog v pořádku, nebo jestli neobsahuje zakázané nebo nevhodné, nebo podvodné stránky.
Zároveň by prohledával i komentáře a automaticky mazal případné reklamy nebo jinak nevhodné příspěvky.

7) Společenství a kolektivita
Kromě různých soutěží by zde byla také komunika "Elity", která by nabízela opravdu kvalitní články a kteří by se o dění na serveru zajímali. Něco jako tady na blogu je Autorský klub s tím, že by ale zároveň měli přednostní slovo v hlasování pro změny, narozdíl od běžných blogerů, kteří by se třeba ani o dění nezajímali. Díky tomu, že by se tento server neangažoval v jiných odvětvích, by nikoho neobtěžovaly články z jiných serverů, které s blogem nesouvisí (pokud si to sám bloger nenastaví v administraci).
Byl by dán přesný řád a veškeré změny by probíhaly demokratickým hlasováním elity. Každá změna, která by se týkala většiny blogerů, by musela být odsouhlasena většinou a na základě toho by se rozhodovalo.
Kolektivita by přispívala zároveň ke zlepšování společného soužití. Kdyby tedy nějaký bloger vymyslel například nový základní layout, nebo smajlíky do chatu a dané návrhy by se líbily, mohli by je využívat všichni a měli je v administraci k dispozici. A není vyloučeno, že by za to kápla i nějaká odměna financovaná ze zisku.
Správce by udržoval vše v chodu a pravidelně by přijímal podněty ke zlepšení.

A má otázka k zamyšlení na závěr: Představte si, že takový server opravdu existuje. Byli byste ochotni na něj přejít?

Byl bych rád i za případné komentáře a rozvedení Vašeho názoru.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 12:09 | Reagovat

Bylo by zajímavé jek dlouho by ta demokracie vydržela...Ještě by asi nebylo od věci aby se hlavní admin střídal dejme tou jednou za dva roky, pak by možná jakás takás demokracie i mohla fungovat, protože by nestačil zpychnout a začal by prosazovat i přes nesouhlas většiny své vize. ostatně nemusíme chodit daleko, že....No s těmo layouty, nevím aby pak nebyl jeden blog jak druhý, to by asi nebylo to pravé ořechové. Ale jinak v globále to není špatný nápad, jen tak v našich podmínkách trochu utopistický....Hlasovala jsem pro druhou možnost, podmínku jsem yjádřila snad jasně :-)

2 David David | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 15:37 | Reagovat

No zní to zajímavě, ale pochybuju, že by někdy něco takového mohlo vzniknout. Proto jsem taky hlasoval pro NE, ale kdyby byla příležitost, tak bych se přidal. ;-)

3 Miloš Miloš | Web | 9. ledna 2013 v 15:38 | Reagovat

Stejně jako VendyW jsem volil 2. variantu. Největší problém by asi byl s přetažením článků i s komentáři, layoutu, ...,  a to nevidím moc reálně, v článcích mám dost obrázků, často obtékaných, nanovo je vkládat ze zálohy v MS Wordu by bylo časově hodně náročné.

4 D@ve D@ve | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 23:25 | Reagovat

Myslím si, že drtivou většinu těch funkcí umožňují zrealizovat současné CMS systémy...

5 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 0:10 | Reagovat

V žádném případě bych nešel na blog, kde by se rozhodovalo demokraticky. Stádo je vždycky hloupé a tudíž i rozhodnutí stáda bývají hloupá. Nevěřím v demokracii.
Vytvořit jakousi elitu se může jevit jako dobrá myšlenka, ale já se ptám: „Kdo bude rozhodovat, co už je dobrý článek, co a kdo do té elity patří? Každý server, který vytvoří dvě kategorie uživatelů, nebude dlouho dobře fungovat!

Jinak kdo chce, ten si může za 400 korun ročně založit web na estránkách a může blogovat do naprosté sytosti. Sám tam provozuji doménu www.mujiphone.eu a s fungováním serveru jsem velmi spokojený.

6 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 31. května 2013 v 11:36 | Reagovat

kééééž by.. :-D  :-D často jsou ty kvalitní servery placené, což pro mě, jako studentku na střední škole bez příjímů je dost nepraktické, ale s blogem. cz jsem relativně spokojená, když se moc neponořuju hlouběji do jeho problematiky... hodně si lidé chválí Bloggera, ale to jsem zkusila a moc nadšená jsem nebyla... každý má samozřejmě ale jiný názor..

7 MrMarkii MrMarkii | Web | 24. května 2014 v 7:51 | Reagovat

Bylo by moc pěkné, kdyby takovýto server existoval. V momentální době bych řekl ne, ale kdyby mě k tomu vedly jisté okolnosti, přešel bych na tvůj návrh. Nicméně mě zaráží ta kapacita volného místa - 1Gb. Myslím si, že to není nějak extra hodně místa. Já si na toto docela potrpím, a tak bych ocenil mnohem více místa zdarma. Chápu, někdo to třeba i nevyužije, ale já si rád dělám volný prostor. Blog.cz pokud vím má zdarma 5GB, nebylo by to fér. Jinak jak říkám, kdyby byla vhodná příležitost, asi bych na tuto službu přešel.

8 pickling pickling | Web | 20. června 2015 v 19:58 | Reagovat

rychla pujcka 5000 :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama